• banner
  • banner
  • banner
  • banner

Diagnostyka HPV w Tychach

HPV to niebezpieczny wirus brodawczaka ludzkiego, który często przyczynia się do powstawania raka szyjki macicy.

Wirus HPV nie przenika do krwiobiegu, ale zagnieżdża się w nabłonkach, infekując narządy moczowo-płciowe. Zakażenie HPV można podejrzewać u osób, u których zanotowano nawracające i przewlekłe stany zapalne dróg rodnych. Pacjentki z dużą ilością partnerów seksualnych także powinny zachować szczególną ostrożność.

Objawy, z którymi warto się zgłosić

Zasadniczo wiele niepokojących stanów można całkowicie wyeliminować już na etapie badania cytologii. Jeśli jednak Pacjentka zmaga się na przykład z przewlekłą infekcją, a dodatkowo wyniki cytologii budzą niepokój, to warto wykonać dalsze badania diagnostyczne w kierunku wspomnianego wirusa.

Do zakażenia dochodzi w wyniku uszkodzenia nabłonka, natomiast wirusowi często towarzyszą kofaktory, czyli dodatkowe czynniki ryzyka. Mogą to być na przykład: długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, palenie papierosów, bardzo wczesna inicjacja seksualna itd.

Jak można zapobiegać rozwojowi wirusa HPV?

Trzeba podkreślić, że sama obecność wirusa HPV w organizmie nie musi oznaczać równoczesnego rozwoju nowotworu szyjki macicy. Warto jednak przeprowadzać regularną cytologię i testy HPV. W naszym prywatnym gabinecie ginekologicznym w Tychach Pacjentki mogą liczyć na profesjonalną diagnostykę w tym zakresie. W razie wykrycia wirusa lekarz podejmuje decyzję o dalszych działaniach.

Leczenie zakażeń HPV

Leczenie zakażeń HPV jest możliwe i konieczne, więc w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, doświadczony ginekolog powinien zareagować odpowiednio szybko.